ˆ
Zmiana wielkości treści
Zmiana kontrastu serwisu
WyłączWłącz skróty klawiatury
Zmień interlinię
Przejdź do strony głównej

Biuletyn Informacji Publicznej

Ośrodek Pomocy Społecznej w Przewozie
  • Logo Biuletynu Informacji Publicznej
  • Godło Rzeczpospolitej Polskiej
ˆ

Zespół Interdyscyplinarny ds. Przeciwdziałania Przemocy w Rodzinie w Gminie Przewóz

Blok przełączania pomiędzy informacjami aktualnymi i archiwalnymi

Lista informacji

Tytuł nie wyświetlany dla informacji

Akapit nr 1 - brak tytułu

Zespół Interdyscyplinarny utworzony w Gminie Przewóz działa przy Ośrodku Pomocy Społecznej w Przewozie, który zapewnia jego obsługę administracyjno – techniczną (przekazanie członkom ZI informacji o terminie oraz miejscu posiedzenia, sporządzanie protokołu posiedzenia, przekazywanie członkom ZI informacji niezbędnych do jego prawidłowego funkcjonowania, prowadzenia korespondencji w jego imieniu).
Członkowie delegowani do pracy w Zespole Interdyscyplinarnym działają zgodnie z przepisami obowiązującymi w instytucjach, z których są delegowani oraz wykonują zadania wynikające z obowiązku pracy. Zgodnie ze swoimi kompetencjami działają w Zespole, aby pomagać osobom pokrzywdzonym, świadkom i sprawcom przemocy mieszkającym na terenie gminy. Nie otrzymują dodatkowego wynagrodzenia z tytułu uczestniczenia w Zespole Interdyscyplinarnym. Zadaniem zespołu interdyscyplinarnego jest integrowanie i koordynowanie działań podmiotów, o których mowa w art. 9a ust. 3 - 5, oraz specjalistów w zakresie przeciwdziałania przemocy w rodzinie.
Pracownicy socjalni w ramach swoich obowiązków m.in. przeprowadzają wywiady środowiskowe umożliwiające diagnozę sytuacji rodziny, monitorują efekty podjętych działań, pomagają w załatwianiu spraw urzędowych i innych ważnych spraw bytowych, udzielają szeroko rozumianego poradnictwa, np. prawnego, psychologicznego lub wskazują miejsca, gdzie można uzyskać taką pomoc, udzielają informacji o przysługujących świadczeniach i formach pomocy, a w uzasadnionych przypadkach udzielają pomocy zgodnie z potrzebami i możliwościami OPS, informują o możliwościach uzyskania pomocy w środowisku lokalnym. 
Gminna Komisja Rozwiązywania Problemów Alkoholowych realizuje zadania wynikające z ustawy o wychowaniu w trzeźwości i przeciwdziałaniu alkoholizmowi wyszczególnione w Gminnym Programie Profilaktyki i Rozwiązywania Problemów Alkoholowych. Komisja obejmuje pomocą przede wszystkim rodziny, w których występuje problem alkoholowy. Do zadań Gminnej Komisji Rozwiązywania Problemów Alkoholowych należy m.in.: przyjmowanie zgłoszeń o przypadku nadużywania alkoholu z jednoczesnym wystąpieniem przesłanek określonych w art. 24 ustawy o wychowaniu w trzeźwości i przeciwdziałaniu alkoholizmowi (tj. rozkład życia rodzinnego, demoralizacja małoletnich, systematyczne zakłócanie spokoju i porządku publicznego), wzywanie na rozmowę osób, co do których wpłynęło zgłoszenie o wystąpieniu w/w przesłanek i motywowanie ich do leczenia, kierowanie osób na badanie przez biegłych (psychologa i psychiatrę) w celu wydania opinii w przedmiocie uzależnienia od alkoholu i wskazania rodzaju zakładu leczniczego, kierowanie wniosków do sądu rejonowego w celu wszczęcia postępowania w sprawie orzeczenia przez sąd obowiązku poddania się leczeniu w zakładzie lecznictwa odwykowego. W ramach działań Komisji w Programie założono m.in. prowadzenie punktu konsultacyjnego, grupy wsparcia.
Zadaniem służby zdrowia jest ochrona zdrowia pacjenta. Przemocy często towarzyszą wyraźne uszkodzenia zdrowia somatycznego i występują uszkodzenia zdrowia psychicznego, dlatego też zjawisko przemocy kwalifikuje się do zakresu objętego świadczeniami zdrowotnymi. Oprócz zadań podstawowych, takich jak np. udzielenie pomocy medycznej pracownicy NZOZ mają za zadanie m.in. reagować w sytuacji rozpoznania sygnałów świadczących o występowaniu przemocy, szczególnie, gdy ofiary bądź świadkowie próbują to ukryć, przeprowadzić rozmowę umożliwiającą rozpoznanie form przemocy i częstotliwości jej występowania, poinformowanie ofiar o możliwości uzyskania pomocy.
Policja jest zobowiązana do ochrony bezpieczeństwa ludzi oraz do utrzymania bezpieczeństwa i porządku publicznego. To właśnie policjanci najczęściej interweniują bezpośrednio w sytuacji przemocy. Ich zadaniem jest m.in. sporządzenie dokładnego opisu zdarzenia, zatrzymanie sprawców przemocy domowej stwarzających w sposób oczywisty zagrożenie dla życia bądź zdrowia ofiar, a także mienia, wszczęcie postępowania przygotowawczego przeciwko sprawcy przemocy w przypadku zgłoszenia lub stwierdzenia popełnienia przestępstwa, podjęcie działań prewencyjnych wobec sprawcy przemocy.
Kurator sądowy działający w Zespole Interdyscyplinarnym wspiera działania Zespołu, pełni funkcję doradczą, wskazuje możliwości uzyskania pomocy od strony prawnej.
Reprezentanci Szkoły Podstawowej w Przewozie mają za zadanie wspierać Zespół w zakresie pomocy dzieciom i młodzieży dotkniętym przemocą w rodzinie. Zadaniem szkoły jest prowadzenie zajęć profilaktycznych wśród dzieci i młodzieży z zastosowaniem technik dostosowanych do możliwości percepcyjnych danej grupy wiekowej.
 
Podstawa prawna:
 
Kontakt:
Zespół Interdyscyplinarny ds. Przeciwdziałania Przemocy Domowej w Przewozie, ul. Plac Partyzantów 1, 68-132 Przewóz;
godziny przyjęć: od poniedziałku do piątku od 7.00 do 15.00.
tel. 68 362 32 99 e-mail: ops­

Rejestr zmian

Podmiot udostępniający informację:
Podmiot udostępniający informację:
Ośrodek Pomocy Społecznej w Przewozie
Osoba, która wytworzyła informację:
Osoba, która wytworzyla informację:
Data wytworzenia informacji:
Data wytworzenia informacji:
2023-12-04
Osoba, która odpowiada za treść:
Osoba, która odpowiada za treść:
redaktor
Data wprowadzenia do BIP
Data wprowadzenia do BIP
2023-12-04 12:06:33
Wprowadził informację do BIP:
Wprowadził informację do BIP:
Administrator Systemu
Data udostępnienia informacji:
Data udostępnienia informacji:
2023-12-04 12:06:35
Osoba, która zmieniła informację:
Osoba, która zmieniła informację:
Administrator Systemu
Data ostatniej zmiany:
Data ostatniej zmiany:
2023-12-04 12:07:45
Artykuł był wyświetlony:
Artykuł był wyświetlony:
124 raz(y)
Zobacz pełną listę zmian czytanej informacji »